Lajme

Në Serbi kërkohet që Kosova të detyrohet: Ose negociatat, ose ushtrinë

Autori: Gazeta inFokus 14:43 | 20 October 2018

Beograd, 20 tetor – Serbia duhet të kërkojë nga sponsorët perëndimorë të Kosovës që të mbrojturit e tyre t’i detyrojnë të shfuqizojnë vendimet me të cilat kanë nisur procesin e formimit të ushtrisë, e nëse nuk e bëjnë këtë gjë duhet të ndërpresim të gjitha negociatat e mëtejshme me separatistët kosovarë. Kështu deklaroi ministri pa portofol, i ngarkuar për invocione e zhvillim teknologjik, Nenad Popoviq, raportojnë mediat e Beogradit, transmeton Koha.net.

Siç është shprehur ai, vendimi i Kuvendit të Kosovës është gozhda e fundit në sëndukun e marrëveshjeve të Brukselit, nën patronin e Bashkimit Europian.

Pas hapave të tillë të Prishtinës, Serbia duhet të rishqyrtojë zbatimin e mëtejshëm të marrëveshjeve të arritura në kuadër të dialogut të Brukselit, meqë tani është e qartë se ato janë të pavlera, ka thënë Popoviq.

-Advertisement-

Në këtë moment është e qartë se Serbia duhet të bashkëpunojë edhe më ngusht[ me aleatin tonë, Rusinë, në lidhje me Kosovën, në mënyrë që të pengojmë largimin e UNMIK-ut dhe formimin e Ushtrisë së Kosovës, të sigurojmë respektimin e Rezolutës 1244 dhe të mbrojmë serbët në “krahinën jugore serbe”, siç e ka quajtur ai Republikën e Kosovës.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Fillon aplikimi për Global Engineer Girls Kosova

Të tjera