Lajme

Ndërpritet seanca e gjykimit për Salih Mustafën, vazhdon nesër

Autori: Gazeta inFokus 16:13 | 12 October 2021

Është ndërprerë seanca e gjykimit ndaj Salih Mustafës në Gjykatën Speciale në Hagë, shkruan Gazeta Express.

Kryetarja e trupit gjykues, njoftoi se seanca do të vazhdojë nesër në orën 09:30.

Ajo tha se nesër do të vazhdojë edhe dëshmia e dëshmitarit të katërt në rastin e Mustafës.

Mustafa akuzohet se gjatë prillit të vitit 1999 kreu krime lufte në një qendër ndalimi në Zllash, në afërsi të Prishtinës, dhe përveç Jakup Krasniqit është i akuzuari i vetëm që e cilësoi procesin si padrejtësi në krahasim me mosgjykimin e serbëve që me urdhra shtetërorë kryen krime në Kosovë.

Kështu kishte mohuar gjithçka që gjendet në aktakuzë duke u deklaruar i pafajshëm./Express/

Të tjera