Lajme

Naser Ramadani: Maskat duhet të mbahen deri në eliminimin edhe të rastit të fundit me Covid19

Autori: Gazeta inFokus 11:49 | 22 February 2021

Drejtori i Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, Naser Ramadani në Takimin e Komitetit për Vlerësim të Situatës me Covid 19, ka theksuar se situata në vend nuk ka vend për relaks, dhe se maskat qytetarët nuk duhet t’i largojnë por se ato duhet të  vendosen edhe mëtej.

“Krahasur nga 7 shkurti deri më sot, janë zvogëluar rastet si dhe numri i të vdekurve, infektueshmëria është stabilizuar dhe nuk ka shpërthim. Ndërsa na javën e fundit kemi raportuar me një rritje dhe do ta përcjellim deri në fund të kësaj jave.Duke pasur parasysh rrezikun dhe të panjohurat, ne do të vazhdojmë masat me një intensitet të shtuar, me synim të arritjes së 0 rasteve me Covid… Maskat duhet të mbahen deri në pacientin e fundit apo deri në rastin zero”, tha Ramadani.

Të tjera