Lajme

Mustafa: Presidentja Osmani periferike në bisedat për marrëveshjen

Autori: Gazeta inFokus 11:21 | 21 March 2023

Ish kryeministri i Kosovës Isa Mustafa në emisionin “Prime Time” në Kanal10 ka komentuar deklaratën e presidentes Osmani ku ka kritikuar Bashkimin Evropian.

Sipas tij presidentja e Kosovës nuk tregoi nëse marrëveshja është në harmoni me Kushtetutën e Kosovës dhe si do të bëhet vlerësimi i kushtetushmërisë së kësaj marrëveshje.

“Presidentja e Kosovës e ka përmend nevojën që marrëveshja të shkojë në Kuvend mirëpo ajo ska thënë asnjë fjalë vet, do të duhej që edhe presidentja të merrej me këtë çështje sepse ajo e ka rolin që të kujdeset për kushtetushërinë”, tha ai.Ai shton se presidentja nuk ka luajtu rol në marrëveshje përveq që e ka cekur se pika shtatë e marrëveshjes do të jetë problematike, ajo ka qenë periferike në bisedat për marrëveshjen.
Rikujtojmë se presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka kritikuar Bashkimin Evropian pasi sipas saj ata po kërkojnë ma shumë nga Kosovë se nga Serbia.

Refuzimi i ankesës për zhbllokimin e llogarive konfirmon procesin e udhëzuar qëllimisht dhe sulmin e organizuar ndaj klinikës “Zhan Mitrev”

Të tjera