Lajme

MSH tregon si do të vazhdojë vaksinimi pasi në Kosovë të vijnë 4600 vaksina anti-covid

Autori: Gazeta inFokus 20:50 | 04 May 2021

Rreth pesë mijë doza të vaksinës së kompanisë Pfizer të cilat i janë ndarë Kosovës nga Bashkimi Europian si pjesë e pakos së ndihmës që BE u ka bërë vendeve të Ballkanit Perëndimor pritet të arrijnë sonte në Kosovë.

Faik Hoti zëdhënës i Ministrisë së Shëndetësisë tha se me këto 4600 doza nga nesër do të vazhdojë vaksinimi në vend.

Gjendet pa shenja jete një 4-vjeçar në Dragash

“Po shikojmë që nga nesër të rifillojmë vaksinimin duke filluar prapë me personelin shëndetësor si kategori më e ndjeshme dhe si aseti jonë më i rëndësishëm në luftën kundër Covid-19 për të vazhduar pastaj me kontingjentet e tjera që pritet të vijnë edhe në ditët në vijim duke e shtrirë procesin e vaksinimit nga grup-moshat më të vjetra në drejtim të atyre që janë më të reja”, tha Hoti për RTK.

Dozat e siguruara janë pjesë e asistencës prej 95 mijë vaksinave anti-covid që Bashkimi Europian i ka ndarë për Kosovën ku nga java e ardhshme pritet të vijnë vazhdimisht kontigjente të vaksinave të tjera si nga BE por edhe përmes programit Covax.

Të tjera