Lajme

Moti për dy ditët në vijim, temperaturat arrijnë deri 28 gradë Celsius

Autori: Gazeta inFokus 16:57 | 12 May 2022

Në Kosovë në dy ditët vijuese do të mbaj mot kryesisht me diell dhe pjesërisht i vranët.

Sipas Institutit Hidrometereologjik të Kosovës (IHMK), riga shiu parashihen në disa pjesë të relievit malor, por edhe në viset e ulëta, kryesisht në anën perëndimore dhe veriperëndimore të vendit.

Ndërkaq, temperaturat minimale do të lëvizin ndërmjet 6-10 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 24-28 gradë Celsius.

Indeksi UV mbetet i lartë. Do të fryjë erë nga drejtimi i verilindjes dhe veriperëndimit me shpejtësi 1-6 m/s.

Të tjera