Lajme

Moti në Kosovë për pesë ditët e ardhshme

Autori: Gazeta inFokus 16:11 | 05 June 2022

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë të ditur se në pesë ditët e ardhshme vendi ynë do të ndikohet nga masat e ajrit me presion të ndryshueshëm atmosferik.

Bëhet e ditur se në këto kushte meteorologjike do të mbajë mot mjaft dinamik, i shoqëruar me erëra në formë stuhish, shkarkime rrufesh, me shi dhe vende-vende parashihen edhe reshje breshëri, përcjell Klankosova.tv.

“Kjo situatë vije si pasoj e fushave të fuqishme termike të ardhura nga Afrika Veriore, të cilat mbizotëruan ditëve të fundit mbi gadishullin tonë . Temperaturat minimale gjatë këtyre pesë ditëve të parashikimit do të lëvizin ndërmjet 12-16 gradë Celsius,ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 25-30 gradë Celsius. Indeksi UV do të jetë i lartë në intervale të shkurta kohore”, thuhet në njoftim.

Tutje, IHK-ja ka bërë të ditur se do të fryjë erë e lehtë dhe lokale e fortë nga drejtimi i perëndimit dhe veriperëndimit.

Etiketa:

Të tjera