Fun & Video

Monedha 520-vjeçare e mbretit Henry VII zbulohet në Kanada

Autori: Gazeta inFokus 20:25 | 12 November 2021

Ekspertët zbulojnë se një copë e rrallë ‘gjysmë drithë’ ose dy qindarkë e prerë gjatë mbretërimit të Henry VII është monedha më e vjetër angleze e gjetur në Kanada.

Monedha mahnitëse e argjendit u gjet nga arkeologët në Newfoundland të Kanadasë këtë vit, në vendin e një ish-kolonie angleze.

Është “ndoshta monedha më e vjetër angleze që është gjetur ndonjëherë në Kanada, dhe ndoshta në të gjithë Amerikën e Veriut”, thotë qeveria e Newfoundland.

Henri VII, monarku i parë i Shtëpisë së Tudorit, mbretëroi në Angli nga gushti 1485 deri në prill 1509.

Të dyja anët e gjysmë drithit, ose pjesës me dy qindarkë, të prera në Canterbury, Angli diku midis viteve 1493 dhe 1499 dhe u zbuluan në vendin historik provincial të plantacionit Cupids Cove në vitin 2021. Ajo u transportua përtej Atlantikut në koloni në një moment pas krijimit të kolonisë më 1610, përpara se të humbiste.

“Disa artefakte janë të rëndësishme për atë që na tregojnë për një vend, ndërsa të tjerët janë të rëndësishëm sepse ndezin imagjinatën,” tha William Gilbert, kryearkeologu në Cupids Cove.

“Ky është një zbulim i madh dhe unë jam krenar për ekipin tim për gjithë punën e tyre të palodhur. Mezi presim zbulimin tjetër të madh.’

Gilbert zbuloi vendin historik në vitin 1995, i cili u krijua nga aventurieri tregtar anglez John Guy në vitin 1610, gjatë mbretërimit të James I, mbretit të parë të Stuart.

Guy, një bristolian, kishte vizituar Newfoundland në vitin 1608 për të zgjedhur një vendndodhje të mundshme për një koloni, përpara se t’i jepej një statut për të vazhduar me kolonizimin e Newfoundland në vitin 1610.

Qeveria e Newfoundland tha se kërkimi mbi monedhën është në vazhdim, por se pritet të shfaqet në Cupids Cove Plantation vitin e ardhshëm.

Qyteti i Cupids ishte përpjekja e parë për vendosjen e përhershme angleze në atë që do të bëhej Kanada, sipas National Trust për Kanadanë, megjithëse kjo është e diskutueshme nga disa.

Në vitin 2001, një monedhë elizabetiane, e prerë në Kullën e Londrës midis dhjetorit 1560 dhe tetorit 1561, u zbulua në të njëjtin vend. Në atë kohë, monedha konsiderohej si monedha më e vjetër angleze e gjetur ndonjëherë në Kanada.

Kjo monedhë e sapo zbuluar është rreth 60 vjet më e vjetër dhe do të kishte qenë në qarkullim për të paktën 111 vjet përpara se të humbiste në Cupids, thotë qeveria e Newfoundland.

Të tjera