Shëndetësi

Mjekët janë shokuar, ky lëng pastron enët e gjakut shumë shpejt

Autori: Gazeta inFokus 18:00 | 14 May 2017

Përdorimi i farave të sanëzës është një nga mënyrat më të mira për t’i shëruar arteriet e bllokuara.

Shumë studime kanë theksuar efektin e tyre në uljen e kolesterolit, sepse është burim i madh për fibra. Hulumtuesit thonë se përmbajtja e lartë me fibra në fakt e bllokon absorbimin e kolesterolit, trasmeton gazeta Kosova Sot

Enë gjaku (latinisht Vas sanguineum) quhet një strukturë në formë gypi në të cilën qarkullon gjaku. Të gjitha enët e gjakut së bashku formojnë Sistemin e qarkullimit të gjakut.

Në kushte normale enët e gjakut e transportojnë gjakun prej zemrës në periferi dhe e kthejnë atë përsëri në zemër.

Farat e sanëzës konsiderohen si një ndër bimët më efektive për largimin e materialeve të dëmshme, helmeve dhe yndyrave nga arteriet

. Metoda 1: Një lugë me fara të sanëzës i lini në ujë gjatë natës. Mëngjesin tjetër, i konsumoni farat bashkë me ujin në lukth të thatë.

Metoda 2: Shtoni 1 lugë fara të sanëzës në 1 gotë ujë. E vloni për 5 minuta, procedoni dhe ia shtoni pak mjaltë. A konsumoni 1 ose 2 herë në ditë. Këshilla shtesë që mund t’ju ndihmojnë në zhbllokimin e arterieve të bllokuara:

Ndaloni duhanin; Shmangni alkoolin; Kujdes me konsumimin e sheqerit; Mos hani mish të kuq të pjekur; Hani sa më shumë pemë me ngjyra të ndezura (portokall, mango, domate, shalqi dhe boronica); Pini 1 deri 2 gota lëng organik të boronicave të kuqe; Pini 2-3 gota çaj t gjelbër në ditë; Hani një grusht arra në ditë.

Rëndësia e shkathtësive kompjuterike për studime

Të tjera