Lifestyle

Misteret e pikturës më të kushtueshme sot në botë

Autori: Gazeta inFokus 10:06 | 23 June 2023

Salvator Mundi, një pikturë që i atribuohet artistit të njohur italian Leonardo da Vinçi, ka tërhequr vëmendjen por edhe ka nxitur shumë polemika në botën e artit. Kjo kryevepër, që përshkruan Jezu Krishtin si Shpëtimtarin e Botës, ka një histori të trazuar dhe është rrethuar nga debate mbi origjinalitetin, pronësinë dhe vlerën e saj.

Leonardo da Vinçi, një polimat dhe një nga artistët më të mëdhenj në histori, krijoi kryevepra të shumta, përfshirë të famshmen Mona Lisa. Salvator Mundi, besohet të jetë pikturuar nga da Vinci rreth vitit 1500, gjatë kulmit të Rilindjes Italiane.

Piktura tregon aftësinë e tij të pashembullt në kapjen e detajeve të ndërlikuara dhe në përcjelljen e një ndjenje të qetësisë hyjnore. Salvator Mundi, u humb për shekuj me radhë dhe u rishfaq në fillim të shekullit XX-të. Ai iu atribua gabimisht një artisti tjetër dhe u shit për një shumë modeste.

-Advertisement-

Ndërkohë në vitin 2005, piktura u ble në një ankand si vepër e një fansi të madh të Leonardo da Vinçit. Megjithatë, pas restaurimit dhe analizave të shumta, ekspertët nisën të dallojnë ngjashmërinë e tij me stilin e da Vinçit, duke ndezur një debat mbarëbotëror rreth origjinalitetit të tij.

Ndërsa disa besojnë se është Vinçi autori i tablosë, të tjerë argumentojnë se vepra është fryt një bashkëpunimi ose një punë e studios së tij. Pas rizbulimit të tij, Salvator Mundi, ndërroi duar disa herë. Në vitin 2013, ajo u ble nga miliarderi rus, Dimitri Ribolovlev, për shumën marramendëse 127.5 milionë dollarë.

Kjo shitje me një shumë rekord, e katapultoi pikturën në qendër të vëmendjes dhe ngriti pikëpyetje rreth vlerës së saj të vërtetë. Pronësia e dyshimtë e Salvator Mundi, gjeneroi një seri mosmarrëveshjesh ligjore, me akuzat për mashtrim.

Në vitin 2017, Salvator Mundi u rinxor në ankand në Christie’s, dhe arriti vlerën befasuese prej 450.3 milionë dollarë, duke e bërë atë pikturën më të shtrenjtë të shitur ndonjëherë. Kjo shitje pushtoi tituj e mediave në mbarë botën dhe ringjalli debate rreth vlerës së vërtetë të veprës së artit.

Çmimi astronomik ngriti gjithashtu pyetje në lidhje me ndikimin e komercializimit në botën e artit dhe rolin e artit si investim. Shikimi enigmatik dhe gjesti simbolik i Salvator Mundi, i mahnit shikuesit me vështrimin depërtues të Krishtit dhe gjestin e tij bekimi. Këta elementë bartin një simbolikë të thellë dhe ftojnë gjithëkënd në bërjen e interpretimeve rreth spiritualitetit, hyjnisë dhe rolit të besimit në art.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Fito 50 € për dyshekun e vjetër dhe merr dyshkeun e ri Cloud për vetëm 549 €

Të tjera