Lajme

Ministria e Shëndetësisë del me një apel për qytetarët për temperaturat e larta

Autori: Gazeta inFokus 15:41 | 20 June 2024

Ministria e Shëndetësisë u ka bërë thirrje qytetarëve që të kenë kujdes të shtuar nga temperaturat e larta.

Përmes një postimi në faqen zyrtare, Ministria ka apeluar te qytetarët që t’u përmbahen rekomandimeve të MSH’së dhe Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike.

Të moshuarve dhe atyre me sëmundje kronike u bëhet thirrje që të shmangin diellin nga ora 10:00 deri në orën 17:00, të pini ujë dhe të shmangni pijet me sheqer, alkool dhe kafeinë, të vishni veshje të lehta, mos t’i leni fëmijët apo kafshët në makinë, të mbani shtëpinë e freskët dhe të qëndroni në hije.

-Advertisement-

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
BKT Kosova vazhdon përkushtimin ndaj gjithëpërfshirjes duke dhuruar një furgon për të mbështetur fëmijët me nevoja të veçanta

Të tjera