Lajme

Ministri rus: Ekziston rreziku i shkurtimit të vendeve të punës në Rusi

Autori: Gazeta inFokus 23:13 | 02 June 2022

Ministri rus i ekonomisë është shprehur se rrezikohet që të ketë shkurtime të vendeve të punës në Rusi dhe një rënie të investime të gjendur para sanksioneve perëndimore për Ukrainën.

“Një krizë e zgjatur mund të “çojë në një ulje të punësimit”, tha ministri Maksim Reshetnikov.

Që nga muaji Shkurt, ekonomia e Rusisë ka pësuar goditje si pasojë e sanksioneve të vendosura nga vendet perëndimore.

Goditja fillestare e detyroi tregun e aksioneve në Rusi të mbyllej përkohësisht dhe pa njerëz që rrinin në radhë në bankomate, të shqetësuar për kursimet e tyre.

Megjithatë, ndërhyrjet e Bankës Qendrore të Rusisë kanë bërë që rubla të kthehet në nivelet e paraluftës, të cilat përfshinin kufizimin e sasisë së parave që njerëzit mund të transferonin jashtë vendit, si dhe detyrimin e eksportuesve të konvertonin 80% të të ardhurave të tyre jashtë shtetit në monedhën ruse.

Të tjera