Lajme

Miliçeviç: Deklaratat e Osmanit ndikojnë negativisht në negociatat dhe të gjithë komunitetin

Autori: Gazeta inFokus 08:50 | 13 October 2021

Drejtori ekzekutiv i OJQ -së ‘Aktiv’ nga Mitrovica e Veriut, Miodrag Miliçeviç, thotë se samiti i të Pa Inkuadruarve nuk kaloi pa u vënë re në Kosovë, ku mesazhet kryesisht erdhën duke treguar një shkallë të caktuar pakënaqësie të drejtuar ndaj Serbisë, e cila vjen kryesisht nga Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, reagimi i së cilës u përcoll nga shumë media në të gjithë rajonin.

“Deklaratat e saj në të cilat Serbia akuzohet për gjenocid lexohen shpesh në publik, dhe se Samiti i këtij viti, ndër të tjera, është abuzuar për, siç deklaroi ajo, minimin e pozitës ndërkombëtare të Kosovës. Retorika kundër Serbisë, e përdorur nga zyrtarët më të lartë të Kosovës në paraqitjet publike, ka vazhduar për një kohë të gjatë, e cila në asnjë mënyrë nuk tregon ndonjë angazhim për normalizimin e shumëpritur të marrëdhënieve reciproke. Edhe pse Osmani nuk është përfshirë drejtpërdrejt në procesin e negociatave, deklaratat e saj kanë një ndikim negativ jo vetëm në negociatorët por edhe në të gjithë komunitetin, si në Kosovë ashtu edhe në Serbi, dhe kam frikë se kjo retorikë do të thellojë keqkuptimin reciprok, dhe se efektet do ta
reflektojnë atë edhe në bashkësitë lokale”, thekson Miliçeviç.

Sipas mendimit të tij, është koha që ndërmjetësuesit në procesin e negociatave të kenë një qëndrim të vendosur në çështjen e retorikës publike nga të dy palët dhe kështu të drejtojnë procesin e dialogut në një kornizë që do të demonstrojë kulturën e dialogut në hapësirën publike. Përndryshe, sipas pikëpamjes së Miliçeviç, besimi tashmë i tronditur i aktorëve lokalë në procesin e dialogut do të rrezikohet dukshëm, gjë që krijon një rrezik të madh të dështimit të dialogut, i cili sigurisht nuk mund të përfitojë nga komunitetet që jetojnë në Kosovë.

Duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve në Panairin e Armëve, Presidenti serb Aleksandar Vuçiç mohoi pretendimet se Samiti në fjalë u abuzua për një “fushatë të ndyrë dhe brutale” kundër Kosovës, duke shtuar se tubimi u përdor vetëm për të promovuar Serbinë dhe Beogradin.

Të tjera