Sport

Mësohen vazot për Kupën e Botës 2022, ja ku janë vendosur Kosova dhe Shqipëria

Autori: Gazeta inFokus 11:54 | 20 November 2020

Janë mësuar vazot sa i përket hedhjes së shortit për Kupën e Botës që do të mbahet në Katar në vitin 2022, shkruan Gazeta inFokus.

Shorti do të hidhet me 7 dhjetor në Zyrih të Zvicrës.

Janë caktuar gjashtë vazo me nga dhjetë ekipe, ndërsa do të jenë pesë grupe me nga pesë ekipe dhe pesë grupe me gjashtë ekipe.

Nga këto do të kualifikohen direkt 10 vendet e para nga 10 grupe, kurse 3 ekipe do të fitojnë në ‘play-off’ nga gjashtë vendet e dyta me më së shumti pikë.

Italia, Franca, Belgjika dhe Spanja do të futen në grupet me nga pesë ekipe, kurse eliminatoret do të nisin nga marsi i vitit të ardhshëm.

Më poshtë gjeni ndarjet e vazove dhe datat e ndeshjeve./Gazeta inFokus/

 

Ndarja e vazove të Kupës së Botës 2022 për Evropën

Vazo 1: Belgjikë, Francë, Angli, Portugali, Spanjë, Itali, Kroaci, Danimarkë, Gjermani, Holandë.

Vazo 2: Zvicër, Wells, Poloni, Suedi, Austri, Ukrainë, Serbi, Turqi, Sllovaki, Rumani.

Vazo 3: Rusi, Hungari, Irlandën, Rep.Çeke, Norvegji, Irlandë e Veriut, Islandë, Skoci, Greqi, Finlandë.

Vazo 4: Bosnje-Hercegovinë, Slloveni, Mali i Zi, Maqedoni e Veriut, Shqipëri, Bullgari, Izrael, Bjellorusi, Gjeorgji, Luksemburg.

Vazo 5: Armeni, Kosovë, Qipro, Ishujt Faroe, Azerbajxhan, Estoni, Kazakistan, Lituani, Letoni, Andorra.

Vazo 6: Maltë, Moldavi, Lihtenshtajn, Gjibraltar, San Marino.

 

Datat e ndeshjeve eliminatore:

Mars 2021       3 ndeshjet e para

Shtator 2021  Ndeshja e katërt, e pestë, e gjashtë

Tetor 2021       Ndeshja e shtatë e tetë

Nëntor 2021   Ndeshja e nëntë dhe e dhjetë

Mars 2022       Ndeshjet ‘Play-off’

Të tjera