Fokus

Mesazhi i ShBA-ve, dy herë brenda dite rikujton marrëveshjen Kosovë – Serbi

Autori: Gazeta inFokus 16:01 | 10 September 2020

Faqja në internet e Departamentit Amerikan të Shtetit dy herë brenda së enjtes ka publikuar video nga nënshkrimi i marrëveshjes në mes të Kosovës dhe Serbisë.

Në të dy rastet kjo ujdi po konsiderohet historike, shkruan Gazeta Infokus.

Në videon e parë të publikuar në orën 1 e 20 shkruan: “Javën e kaluar në Shtëpinë e Bardhë, në një zhvillim vërtetë historik, Presidenti Trump lajmëroi që Republikat e Serbisë dhe Kosovës, të dyja zotuan për normalizim të plotë ekonomik”.

President Trump Announces Serbia-Kosovo Deal

Last week at The White House, in a truly historic breakthrough, President Trump announced that the Republics of Serbia and Kosovo each committed to full economic normalization.

Gepostet von U.S. Department of State am Mittwoch, 9. September 2020

Ndërsa në ora 15 e 30 është publikuar video tjetër për këtë marrëveshje, shkruan Gazeta Infokus.

Signing of Historic Commitment Between Serbia and Kosovo

Watch President Trump, President Vučić of Serbia, and Prime Minister Hoti of Kosovo sign a historic commitment on economic normalization.

Gepostet von U.S. Department of State am Donnerstag, 10. September 2020

“Shikone Presdienti Trump, Presidentin Vuçiq të Serbisë dhe Kryeministrin Hoti të Kosovës që nënshkruajn zotimin historik për normalizim ekonomik”./Gazeta Infokus/

 

 

 

Të tjera