Lajme

Mesazhi i Albin Kurtit për vaksinimin kundër COVID-19

Autori: Gazeta inFokus 13:49 | 29 April 2022

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka apeluar qytetarët e Kosovës të vazhdojnë të vaksinohet kundër COVID-19.

Përmes një videoje të postuar nga Ministria e Shëndetësisë, Kurti thotë se falë fushatës së suksesshme të vaksinimit, deri më sot, Kosova ka arritur të vaksinojë me të paktën dy doza 2/3 e qytetarëve 18 vjeç e lart, duke arritur shkallën më të lartë të vaksinimit kundër COVID-19 në rajon.

“Por, ky sukses nuk mundet dhe nuk duhet të mbetet me kaq. Qytetarët duhet të vazhdojnë të vaksinohen, sidomos me dozën përforcuese, sepse me kalimin e kohës, imuniteti i krijuar përmes vaksinës vjen duke rënë”.

“Vaksinohu për të mbrojtur veten dhe të tjerët përreth”, tha Kurti.

Të tjera