Shëndetësi

Mënyra më e sigurt për të humbur 7 kg, ja çfarë sugjeron kardiologu me dietën 5 ditore

Autori: Gazeta inFokus 14:43 | 07 April 2021

Dieta është një pjesë shumë e rëndësishme e stilit tonë të jetesës. Për ata që janë mbipeshë, ajo kthehet në një domosdoshmëri, pasi rrezikohen nga një numër i madh sëmundjesh.

Nëse ju apo ndonjë i afërm i juaji keni probleme me mbipeshën, ne sot do t’ju tregojmë një plan të plotë dietor.

Kjo dietë është konceptuar nga një kardiolog i njohur europian. Burimi kryesor i proteinave në këtë dietë janë vezët.

Mos harroni të ushtroni çdo ditë aktivitet fizik. Është edhe kjo një nevojë!

Kjo dietë është shumë e thjeshtë dhe mëngjesi është gjithmonë i njëjtë. Duhet të hani rrush ose banane. Më poshtë gjeni vaktet e tjera të çdo dite, dreka dhe darka.

Dita 1 Dreka: 1 portokall, 1 filxhan me kos dhe 1 vezë e zier; Darka: 2 vezë të ziera, 2 feta buke tosti, gjysmë kastraveci, pak peshk dhe 2 domate;

Dita 2 Dreka: 1 portokall, 1 filxhan kos, 1 vezë e zierë; Darka: 125 gramë mish të kuq, një filxhan me kafe ose çaj pa sheqer, një portokall;

Dita 3 Dreka: 1 kastravec, 1 portokalle, 1 vezë e zierë; Darka: 125 gramë mish i kuq, pak bukë tosti dhe një filxhan me kafe ose çaj pa sheqer;

Dita 4 Dreka: Një fetë bukë tost, 1 portokall, 125 gr djathë; Darka: Sipas zgjedhjes, një nga dy darkat e tjera;

Dita 5 Dreka: Një fetë bukë tosti, 200 gra peshk i gatuar, 1 domate; Darka: Karrota të ziera dhe patate.

Shënim: Dieta është e shëndetshme, por, ju duhet të konsultoheni me mjekun ose nutricionistin para se ta aplikoni.

Të tjera