Lajme

Mediumi spanjoll “El Periodico” shkruan për Kosovën, përmend Kurtin, Kadaren, Haradinajn, Thaçin e Millosheviqin

Autori: Gazeta inFokus 14:03 | 20 February 2021

Mediumi spanjoll “El Periodico” i ka kushtuar një artikull të veçantë Kosovës.

Gazetari spanjoll, Ramon Lobo e ka titulluar artikullin “Kosova i thotë lamtumirë brezit të luftës”, transmeton Indeksonline.

Në krye të artikullit flitej për luftën e Kosovës dhe re3gjimin e Sllobodan Millosheviqit nga vitit 2989 deri 1999.

Po ashtu shkruhej edhe për pavarësinë e Kosovës. Brenda këtij artikulli flitej edhe për historinë e Kosovës. Në këtë pikë, autori i lajmi përmendi librin “Tri këngë zie për Kosovën” nga autori i njohur shqiptar, Ismail Kadare.

“Kosova është sot një gropë papunësie dhe korrupsioni në të cilin mafia shqiptare , disa të lidhura me aktorë të rëndësishëm politikë, janë të shfrenuar. Zgjedhjet e 14 shkurtit kanë konfirmuar shfaqjen e një brezi të ri që mishërohet nga Albin Kurti, udhëheqësi historik i Vetëvendosjes (Vetëvendosja) . Ajo lindi si një lëvizje studentore dhe tani është partia që mbledh pakënaqësinë e rrugës. Kurti kurrë nuk mori armët, kështu që ai nuk ka frikë të akuzohet për krime lufte . Instrumenti i tij ka qenë rruga. Ai ka qenë në të gjitha protestat në Prishtinë, nuk ka rëndësi kundër kujt, dhe ai pagoi burgun për të”, thuhet ndër të tjera në lajmin e mediumit spanjoll.

“Dy nga udhëheqësit kryesorë guerilë , Ramus Haradinaj dhe deri vonë Presidenti Hasim Thaçi, kanë pasur probleme me gjykatat ndërkombëtare”, shkruhet në artikull.

Të tjera