Lajme

Mediat amerikane: Aeroplani ukrainas ku vdiqën 176 persona u rrëzua nga një raketë Iraniane

Autori: Gazeta inFokus 18:59 | 09 January 2020

Mediat amerikane raportojnë se Irani të mërkurën e ka rrëzuar aeroplanin ukrainas me ç’rast vdiqën 176 persona që ishin në bord.

Zyrtarët amerikanë thanë se aeroplani Boering 737-800, u godit nga një raketë.

Ukraina pati paralajmëruar se është duke zhvilluar një hetim për një sulm të mundshëm ndaj aeroplanit që u rrëzua afër Teheranit, pak orë pasi që u kryen sulme në bazën ajrore ku ishin të stacionuar forcat amerikane.

CBS News citon burime të inteligjencës amerikane të cilat bëjnë të ditur se një satelit disa goditje infra të kuqe të shpërthimit të raketave.

Por, Newsweek ka cituar një zyrtar të lartë të inteligjencës amerikane dhe irakiane, duke thënë se ata besojnë se avioni nga Ukraina është goditur nga një raketë ruse e quajtur “Tor”.

Presidenti amerikan Donald Trump të enjten tha se ka dyshimet e tij mbi aeroplanin.

“Dikush mund të ketë bërë një gabim,” tha ai.

BREAKING: US officials 'confident' plane shot down by Iranian missile

BREAKING: US officials have said they are now "confident" the passenger plane that came down in Tehran was shot down by an Iranian missile.Donald Trump says he had a feeling something "very terrible" happened and "somebody could have made a mistake".Read more here: http://po.st/40uKwE

Gepostet von Sky News am Donnerstag, 9. Januar 2020

 

Të tjera