Lajme

Media zvicerane për liberalizimin: Kosovarët kanë rezervuar biletat për të vizituar familjarët në Zvicër

Autori: Gazeta inFokus 19:16 | 01 January 2024

Media zvicerane RTS “Radio Télévision Suisse” ka shkruar për liberalizimin e vizave.

“Që nga e hëna, kosovarët nuk kanë më nevojë për vizë për të udhëtuar në zonën Shengen. Ky fund i vizave ishte premtuar prej vitesh nga liderët evropianë. Dhe, shoqëria e re kosovare e priste me padurim”, thuhet në shkrimin e botuar të hënën.

Tutje thuhet se përpos gëzimit të ndërrimit të moteve, për kosovarët rëndësi kishte “çlirimi” i shoqërisë.

-Advertisement-

“1.8 milionë kosovarët po prisnin me padurim 1 janarin e vitit 2024. Kalimi në vitin e ri është sinonim i një çlirimi të vërtetë për këtë shoqëri të re dhe shumë eurofile: që nga kjo e hënë qytetarët e këtij vendi të vogël ballkanik nuk kanë më nevojë për vizë. për të udhëtuar në kontinentin e tyre”.

Përpos kësaj, bëhet e ditur edhe padrejtësia me të cilën për vite me radhë u ballafaquan shtetasit e Kosovës në këtë aspekt.

“Kosova ishte i vetmi vend në rajon që nuk e kishte marrë këtë liberalizim të vizave dhe situata kishte krijuar një ndjenjë padrejtësie, veçanërisht tek të rinjtë që ndiheshin disi të izoluar në një vend 4 herë më të vogël se Zvicra. Deri më tani, vetëm Shqipëria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Turqia kishin akses pa vizë. Megjithatë, Kosova i kishte përmbushur prej kohësh kërkesat administrative të vendosura nga Brukseli: masa ishte rekomanduar në vitin 2016 nga Parlamenti Evropian. Por bllokimet politike e kanë shtyrë këtë hapje, veçanërisht për shkak të konfliktit me Serbinë”.

“Sot, procesi i gjatë dhe i kushtueshëm i marrjes së vizës është një gjë e së kaluarës: kosovarët mund të lëvizin lirshëm brenda Evropës, dhe shumë prej tyre tashmë kanë rezervuar biletat e tyre për të vizituar familjen e tyre në Zvicër”, shkruan RTS. / Albinfo

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Comodita po tërheq klientë seriozë në Panarin IMM, në Këln të Gjermanisë

Të tjera