Lajme

Më në fund, Kosova dërgon ambasadorin në Shqipëri

Autori: Gazeta inFokus 15:31 | 13 October 2021

Pas afro gjashtë muajve, Kosova ka dërguar ambasadorin në ambasadën e saj në Shqipëri.

Skendër Durimishi, zyrtarisht ka marrë çelësat e kësaj ambasade, shkruan Gazeta Infokus.

Madje, ai është pritur nga presidenti i Shqipërisë, Iliri Meta, me rastin e paraqitjes së letrave kredenciale.

“Mirëprita sot në një takim të ngrohtë, Ambasadorin e ri të Republikës së Kosovës, Sh.T.Z. Skënder Durmishi, me rastin e paraqitjes së Letrave Kredenciale. E sigurova për mbështetje të plotë në përmbushjen me sukses të misionit diplomatik dhe shpreha besimin se përpjekjet e tij do t’i shërbejnë forcimit të mëtejshëm të marrëdhënieve të shkëlqyera dhe vëllazërore ndërmjet Shqipërisë dhe Kosovës.”, ka shkruar Meta.

Ndryshe në muajin maj të këtij viti, presidentja Vjosa Osmani pati shkarkuar 12 ambasadoret, në emër të asaj se ata kanë qenë të emëruar politikë.

Një shkarkim i tillë u bë më kërkesë të ministres së Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla- Schwarz./Gazeta Infokus/

Të tjera