Shëndetësi

Me këto 6 ushqime do t’i lini përgjithmonë cigaret tuaja

Autori: Gazeta inFokus 18:07 | 21 July 2019

Një studim i Universitetit Haifa në Izrael ka treguar se duhanpirësit që konsumonin sasi të mëdha të acideve yndyrore omega-3 kishin pirë një mesatare prej 10 për qind më pak dhe ata që u ndalën plotësisht nuk e ndjenin as nevojën për cigare.

Mungesa e acideve yndyrore omega-3 është e zakonshme te duhanpirësit, për shkak të dëmtimit të qelizave të trurit dhe lidhjes midis nervave në pjesën e trurit që është përgjegjëse për kontrollin e dëshirës, transmeton KosovaPress.

Kjo shpjegon faktin se kompensimi i acideve yndyrore omega-3 ul dëshirën për pirjen e duhanit.

Këto janë ushqimet që rekomandohen të hahen pasi përmbajnë acide yndyrore omega-3:

– Salmon

– Skumbri

– Sardelet

– Arra

– Farërat e lulediellit

– Vaj ulliri

Të tjera