Lajme

Mbyllet seanca e Kuvendit, Konjufca: Nuk do të mund të bllokohet pafundësisht

Autori: Gazeta inFokus 17:03 | 16 June 2022

Kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, ka mbyllur seancën e sotme parlamentare, pas disa incidenteve që ndodhën në dhe pranë Kuvendit.

“Nuk ka pas lidhje kjo seancë me temën për të cilën sot është protestuar dhe është bllokuar seanca, mirëpo për shkak se nuk shoh kushte që të vazhdojmë për arsye se një pjesë e opozitës po insiston që kjo seancë të bllokohet, e vazhdojmë javën e ardhshme”, tha Konjufca.

“Vetëm po ju paralajmëroj se seancat e kuvendit nuk do të mund të bllokohen pafundësisht për shkak të betejave tona politike që i kemi, megjithatë mbi të gjitha, principi më i rëndësishëm i një shteti është funksionimi i demokracisë, dhe në kuadër të kësaj, funksionimi i parlamentit, është guri i saj themeltar”, u shpreh tutje kryeparlamentari.

Etiketa:

Të tjera