Lajme

Mbi 16 mijë të vdekur nga tërmetet në Turqi e Siri

Autori: Gazeta inFokus 08:36 | 09 February 2023

Numri i të vdekurve nga tërmeti shkatërrues që goditi Turqinë e Sirinë është rritur në të paktën 16 mijë e 35 njerëz.

Sipas Agjencisë së Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave, në Turqi numri i personave të vdekur është rritur në të paktën 12 mijë e 873 njerëz, shkruan CNN.

Ndërsa, në Siri numri i përgjithshëm i viktimave është të paktën 3 mijë e 162 njerëz, duke përfshirë 1 mijë e 900 njerëz në zonat e kontrolluara nga rebelët në veriperëndim, sipas grupit të mbrojtjes civile “Helmetat e Bardha”.

Kurse, sipas mediave shtetërore siriane, 1 mijë e 262 vdekje janë regjistruar në zonat e kontrolluara nga qeveria.

Intervistë me Prof. Dr. Vasil Iliev – Prolapsi i organeve gjenitale tek gratë

Të tjera