Lajme

Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria mbyllin hapësirat e tyre ajrore para vizitës së Lavrovit në Beograd

Autori: Gazeta inFokus 17:45 | 05 June 2022

Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria kanë ndaluar fluturimin e avionit që do të lejonte ministrin e Jashtëm rus, Sergei Lavrov ta vizitonte nesër Beogradin, ka raportuar e përditshmja serbe, Danas.

Në të njëjtën kohë, zyra e presidentit të Serbisë ka njoftuar se nesër Aleksandar Vuçiq në orën 10:00 do të takohet me ambasadorin rus në Beograd, Aleksandar Bocan-Kharchenko.

Kryediplomati rus pritet ta vizitojë Serbinë më 6 dhe 7 qershor, teksa janë planifikuar takime me Aleksandar Vuçiqin dhe ministrin serb, Nikola Selakoviq.

Po ashtu, është thënë se ministri rus Lavrov do ta takojë kryeparlamentarin serb, Ivica Daçiq dhe patriarkun e Kishës Ortodokse serbe.

Më herët, kryeministrja serbe, Ana Brnabiq deklaroi sot se situata rreth mbërritjes së ministrit të Jashtëm rus në Beograd është “jashtëzakonisht e komplikuar” dhe se Vuçiq po merret me logjistikën e udhëtimit të tij.

“Është vërtet e pabesueshme që situata në Evropë dhe në botë është e tillë që presidenti i një vendi duhet të merret me gjëra të tilla, siç është logjistika e udhëtimit të një ministri të jashtëm, që përcakton nëse ai do të vijë apo jo”, tha Brnabiq për Pink TV dhe shtoi se ka pasur probleme me “për fluturimet”.

Të tjera