Lajme

​Macron në fjalimin e parë pas fitores: Jam presidenti i të gjithëve

Autori: Gazeta inFokus 22:07 | 24 April 2022

Emmanuel Macron u zgjodh për një mandat të dytë si president francez të dielën në mbrëmje me 58.8% të votave, sipas një vlerësimi nga instituti i sondazheve Ipsos.

Sfiduesi i tij i ekstremit të djathtë Marine Le Pen fitoi 41.2% të votave në zgjedhjet që panë shkallën më të lartë të abstenimit në vend në 50 vjet.

Macron, 44-vjeç, fitoi 58.8% të votave në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale më 24 prill, kundrejt 41.2% për Marine Le Pen (53), sipas vlerësimeve nga Ipsos.

Le Pen e përshkroi humbjen e saj si një “fitore goditëse” dhe tha se ajo po fillonte një “betejë të madhe” për zgjedhjet parlamentare të qershorit.

Norma e abstenimit u vendos në 28.2% nga Ipsos, 1.9 pikë më shumë se raundi i parë dhe 2.7 pikë nga raundi i dytë në 2017.

Në fjalimin e tij pas fitores, Macron u tha mbështetësve se ai e di se jo të gjithë ata që votuan për të, e bënë këtë për besnikëri ndaj platformës së tij të fushatës, se disa e bënë këtë për të bllokuar të djathtën ekstreme nga marrja e pushtetit.

Ai tha se e njeh përgjegjësinë e tij ndaj tyre dhe i falënderon. Ai gjithashtu iu drejtohet abstenuesve duke thënë se do të duhet t’u përgjigjet atyre. Dhe ai u drejtohet votuesve të Marine Le Pen, duke i shuar zhurmat e mbështetësve të tij pasi ai përmend emrin e saj.

“Nga sonte, unë nuk jam udhëheqësi i një kampi, por presidenti i të gjithëve”, thotë Macron.

Të tjera

rel="nofollow"