Lajme

Lushtaku: Qeveria emëroi Hekuran Nikçin në krye të Inspektoratit të Punës për t’i shantazhuar bizneset kosovare

Autori: Gazeta inFokus 11:37 | 21 July 2022

Deputeti i PDK-së, Mërgim Lushtaku në seancën e Kuvendit të sotëm, ka thënë se emërimi i Hekuran Nikçkit në krye të Inspektoratit të Punës, është i jashtëligjshëm.

“Dy muaj më parë, me propozimin e ministrit të Financave, Hekuran Murati, Qeveria emëroi Hekuran Nikçin në krye të Inspektoratit të Punës, në pozitën e kryeinspektorit. Qeveria emëroi një militantë partiak me qëllim të vetëm kapjen dhe nënshtrimin e këtij institucioni dhe përmes tij të bëjë kërcënimin, dënimin dhe shtantazhimin e qindra mijëra bizneseve kosovare”, ka thënë Lushtaku.

Ai ka shtuar se raporti dhe vendimi i Këshillit të Pavarur Mbikëqyrës për Shërbimin Civil të Kosovës, e ka shpallur të kundërligjshëm vendimin e Qeverisë për emërimin e Hekuran Nikçit në krye të Inspektoratit të Punës.

“Edhe pse kjo e obligon Qeverinë që të anuloj vendimin e saj, ne nuk kemi parë asnjë veprim”, tha Lushtaku./telegrafi

Të tjera