Lajme

”Lufta mund të zgjasë me vite”, NATO: Jemi të gatshëm të mbështesim Ukrainën

Autori: Gazeta inFokus 18:48 | 28 April 2022

“NATO është e gatshme të mbështesë Ukrainën në luftën kundër Rusisë, përgjatë viteve në vazhdim”.

Këtë e tha Sekretari i Përgjithshëm i aleancës ushtarake Jens Stolteberg, i cili paralajmëroi se duhet të përgatiteshin për një luftë të gjatë.

“Ekziston absolutisht mundësia që kjo luftë të zvarritet për muaj e madje edhe vite”, tha Stoltenberg gjatë një takimi me të rinjtë në Bruksel.

Shefi i NATO tha se aleatët po përgatiteshin ti furnizonin Kievin me armë të standardit të aleancës, shkruan a2cnn.

Bundestagu gjerman miratoi të enjten dërgimin e tankve në Ukrainë në një kthesë dramatike të politikës së Berlinit. Me herët, Stoltenberg tha se Finlanda dhe Suedia mund t’i bashkoheshin aleancës shumë shpejt.

Të tjera