Lajme

Llava s’ndalet, shkatërron shumë shtëpi në Spanjë

Autori: Gazeta inFokus 10:34 | 10 October 2021

Lava nga vullkani Cumbre Vieja në ishullin spanjoll La Palma, i cili ka shpërthyer që nga 19 shtatori, ka shkatërruar më shumë shtëpi dhe ndërtesa.

Në fillim të kësaj jave, dy çarje të reja që u hapën shkaktuan shpërthime të mëtejshme.

Një ekspert i vullkanit lokal ka thënë se çarjet e sapo hapura janë rrëzuar pjesërisht, duke bërë që llava të rrjedhë në drejtime të shumta, raporton oranews.

Autoritetet kanë mbyllur aeroportin lokal për herë të dytë që kur vullkani filloi të shpërthejë.

 

Të tjera