Sport

Liverpool duhet t’i japë kontratën më të madhe në histori Salah

Autori: Gazeta inFokus 10:45 | 04 October 2021

Mohamed Salah bëri një paraqitje spektakolare në ndeshjen ndaj Manchester City. Ishte një njeriu që bëri ndryshimin në këtë ndeshje të së dielës, e cila dhuroi spektakël, ku katër gola u shënuan vetëm në 30 minutat e fundit të ndeshjes, në rezultatin 2-2.

Ky është Salah me pak fjalë, shkruan Daliy Mail. Në Brentford tetë ditë më parë, ai kishte arritur 100 gola të Ligës për klubin për kohën e tretë më të shpejtë, por shokët e tij të skuadrës ishin të vetëdijshëm për t’iu afruar atij në dhomën e zhveshjes më pas, pasi ai kishte humbur dy rasate për të fituar ndeshjen. Kontrata e Salah po përfundon dhe skadon në qershor 2023. Nuk mund të flitet për panik për momentin, por duket e jashtëzakonshme që Liverpooli do t’i lejonte vetes të hynte në një pozicion ku një nga më të mirët për të luajtur ndonjëherë për klubin – sepse i tillë është ai- mund të largohet për asgjë.

Nëse fraza të tilla si ‘lojtari numër një i Evropës’ dhe ‘një nga më të mirët për të luajtur në Anfield’ ju kanë surprizuar, ne duhet të jemi absolutisht të qartë këtu: kjo nuk është hiperbolë. Salah ka bërë disa gjëra të jashtëzakonshme në katër sezonet e tij në Anfield, por kjo fushatë ka parë një rritje tjetër në paraqitjen e tij.

Fenëay Sports Group ka ulur shpenzimet në përputhje me rrethanat. Ata hynë në një shkretëtirë financiare 11 vjet dhe nuk kanë ndërmend të rrezikojnë kurrë të ardhmen me marrëveshje të shtrenjta.

Por nëse Liverpool do të donte të zëvendësonte Salah, sa do t’i kushtonte? Më shumë para sesa do të paguanin ndonjëherë në një tarifë transferimi. Ata nuk mund të akuzohen si thjeshtësues, pasi kanë përfunduar një seri zgjatjesh të kontratave të mëdha këtë verë, por ata duhet të jenë të përgatitur për të arritur edhe një herë.

Salah, me këpucët e tij të arta, ka bërë mjaft për të garantuar që të paguhet me kontratën më të madhe në historinë e Liverpoolit. Tani barra është mbi burrat që balancojnë financat për ta bërë atë të ndodhë. Të lejosh dikë tjetër të përfitojë nga gjeniu i tij do të ishte sabotim.

Etiketa:

Të tjera