Lajme

Lituania ia kufizon mallrat Rusisë

Autori: Gazeta inFokus 18:33 | 20 June 2022

Rusia e ka paralajmëruar Lituaninë për kufizimet e mallrave.

Moska e ka dënuar lëvizjen siç e cilësuan të “haptë armiqësore” për të kufizuar rrjedhën e mallrave të sanksionuara nga Bashkimi Evropian në enklavën ruse, ndërsa Lituania mbron masat.

Ministria e Jashtme e Rusisë, ka kërkuar heqjen e menjëhershme të kufizimeve të Lituanisë në tranzitin hekurudhor të mallrave të sanksionuara nga BE në enklavën e Kaliningradit të Moskës.

I vendosur midis anëtarëve të Bashkimit Evropian dhe NATO-s, Polonisë dhe Lituanisë, Kaliningrad merr furnizime nga Rusia nëpërmjet hekurudhave dhe tubacioneve të gazit përmes Lituanisë.

Të tjera