Lajme

Likaj: Mbi 9 mijë nxënës nuk e kanë ndjekur mësimin online

Autori: Gazeta inFokus 12:55 | 17 September 2020

Mbi 9 mijë nxënës nuk e kanë ndjekur mësimin online në Kosovë.

Këtë e ka bërë të ditur Ministri i Arsimit Ramë Likaj, gjatë fjalës së tij në Kuvend i Kosovës.

“Numri nxënësve që nuk kanë ndjekur prej fillore 9 mijë e 70 rreth 2.8 të institucione publike ndërsa në institucione private 100% pjesëmarrje. Nga ky numri në nivelin e para fillorë nuk e kanë ndjekur 2.8%, në nivelin fillore 2%, ne nivelin fillore e mesme e ulët 3.87 në mesme te lartë 2.8%”, ka thënë Likaj.

Përderisa Ministri ka bërë të ditur se arsyeja e mos mbajtjes së mësimit nga këta nxënës kanë qenen kryesisht mungesa e pajisjeve dhe kushteve teknologjikë, apo edhe mungesa rrjeti kabllor. /Gazeta Infokus/

 

 

 

Të tjera