Lajme

Lija e majmunëve: Shtatë raste të konfirmuara në Angli

Autori: Gazeta inFokus 07:23 | 17 May 2022

Katër raste të tjera të lisë së majmunëve janë zbuluar në Angli, thanë zyrtarët shëndetësorë.

Rastet e reja të infeksionit të rrallë viral nuk duket se janë të lidhura me dy rastet e mëparshme të konfirmuara të shpallura më 14 maj dhe një rast të mëparshëm më 7 maj, tha Agjencia e Sigurisë Shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar.

Nga katër të rejat, tre ishin në Londër dhe një rast i lidhur ishte në verilindje. Të katërt duket se janë infektuar në kryeqytet, shkruan Skynews, transmeton Klankosova.tv.

-Advertisement-

Do të thotë se aktualisht janë shtatë raste të konfirmuara në MB, të diagnostikuara midis 6 dhe 15 majit.

Rasti i parë ishte një person, i cili kohët e fundit kishte udhëtuar në Nigeri, ku besohej se kishin kontraktuar infeksionin, përpara se të udhëtonin në MB.

Dy rastet e shpallura më 14 maj jetojnë së bashku në të njëjtën familje. Ato nuk janë të lidhura me rastin e mëparshëm.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Vetëm edhe 4 ditë nga Bootcamp me Alan Greenberg, ish-Drejtorin për Edukim në Apple, Apliko Tani

Të tjera