Lifestyle

Leu flokët me bojë, për pak sa nuk vdiq prej alergjisë

Autori: Gazeta inFokus 14:39 | 08 August 2019

Një grua mbeti e verbër dhe fytyra e saj u ënjt pas një reagimi alergjik ndaj ngjyrosjes së flokëve.

Steph O’Dell, 24 vjeç, nga Milton Keynes, dëshironte të ngjyroste flokët përpara udhëtimit të 18-vjetorit të motrës së saj në Amsterdam, por përkundrazi mbeti në dhimbje agonuese kur koka e saj u ënjt.

Zonja O’Dell, një koordinatore e shitjeve, e quajti përvojë “të tmerrshme” dhe tha “Unë isha me fat që nuk ishte më keq. Nuk do t’i lyej kurrë flokët. ‘

-Advertisement-

Ajo zbuloi se ishte alergjike ndaj paraphenylenediamine (PPD), një përbërës i zakonshëm në ngjyrosjen e flokëve.

Zonja O’Dell tha që alergjia e saj gjithashtu e ndalon atë të bëjë tatuazhe këna ose të ngjyrosë vetullat.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
MYZHDE për krejt!

Të tjera