Lajme

LDK-së i nevojitet reformimi si parti (Video)

Autori: Gazeta inFokus 20:48 | 12 May 2017

Qeveria e cila ishte udhëhequr nga  Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, tashmë është rrëzuar dhe nuk ka arritur ta përfundoj mandatin e plotë qeverisës.

Lidhja Demokratike e Kosovës, vazhdon ta mbështes liderin e saj, Isa Mustafën, por analistat mendojnë se LDK-së i nevojitet reformimi.

Analisti politik, Imer Mushkolaj, ka deklaruar se për të ecur tutje LDK-ja si subjekt politik i nevojitet reformimi nga brenda dhe kjo gjë mund të ndodh vetëm nëse në krye të kësaj partie politike vijnë figura të reja.

Ai po ashtu përmendi disa nga figurat e reja  që i kishin mundur ta sjellnin ndryshimin në këtë subjekt politik siç janë: Abdullah Hoti, Arban Abrashi, Vjosa Osmani të cilët kanë pasur përformancë të mirë në qeverisje dhe në kuvend, ose ish-deputeti Shpejtim Bulliqi i cili  e ka kundërshtuar demarkacionin në versionin aktual.

Kurse analisti politik, Artan Muhaxhiri, deklaroi se është shumë e vështirë të  ndryshoj mendësia brenda LDK-së, pasi ende e kemi frymën e klientlizmit politik e cila po e ngulfat këtë subjekt politik.

Për më shumë ndiqeni kronikën:

Etiketa:
Barazo faturën në Meridian Express dhe dhuro për fëmijët SOS Fshatrave

Të tjera