Lajme

LDK kritikon Qeverinë Kurti: Injoruan sektorin privat e nuk i dhanë asnjë cent të papunëve

Autori: Gazeta inFokus 13:21 | 06 September 2022

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Besian Mustafa në një konferencë për media ka kritikuar Qeverinë Kurti për “Pakon për Përballjen me Inflacionin”, duke thënë se kjo pako është joefektive dhe diskriminuese.

Mustafa tha se këto masa të qeverisë nuk janë të planifikuara mirë, ashtu si masat e kaluara.

“Qeveria paraqiti një pako të re, në panik e sipër pa ndonjë konsultim, pako që është jo efektive dhe diskriminuese. Shumica e masave janë të vonshme, dhe nuk janë të planifikuara mirë, sikurse masat e kaluara të kësaj Qeverie”, u deputeti i LDK-së.

-Advertisement-

Ai tutje tha se Qeveria Kurti injoroi sektorin privat të cilët janë kontributdhënësit më të mdhenj të ekonomisë, ndërsa të papunët i injoroi tërësisht.

“Për LDK-në ky është veprim në panik i kësaj Qeverie. Qeveria ka vendosur të injorojë të punësuarit në sektorin privat, të cilat janë kontributdhënësit më të mdhenj të ekonomisë tonë. Nga ta kjo Qeveri vetëm merr, e nuk ju jep. Asnjë cent po ashtu nuk u dhanë as të papunëve, pra ata që nuk kanë asnjë të hyrë, Qeveria vendosi t’i injorojë tërësisht”, shtoi ai.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Shkolla Finlandeze lanson programin IMPACT: Tani edhe në gjuhën shqipe, me çmim të përballueshëm

Të tjera