Lajme

LDK-ja në maj zbulon kandidatët, Rugova tregon se cilat kritere duhet t`i plotësojnë

Autori: Gazeta inFokus 08:21 | 27 April 2017

Lidhja Demokratike e Kosovës, së fundi ka mbajtur Mbledhjen e Këshillit të Përgjithshëm, duke prezantuar platformën për zgjedhjet lokale. Rëndësia më e madhe e kësaj platforme u është kushtuar kandidaturave për kryetar të komunave.

Në fjalimin e tij, Kryeministri dhe kryetari i LDK-së Isa Mustafa ka potencuar se për kryetar të Komunave do të propozohen individë të afirmuar të cilët kanë përkrahje nga anëtarësia dhe qytetarët të cilët mund të fitojnë dhe të cilët mund të udhëheqin me komunat në të cilat garojnë.

Po ashtu, thuhet se LDK-ja do të bëj përpjekje maksimale që në radhët e kandidatëve për kryetar të komunave të ketë gra dhe të rinj.

-Advertisement-

Mirëpo, deri më tash, për kandidme për kryetar të Komunave nga radhët e LDK-së, janë përmendur vetëm emra të personaliteteve të cilët kanë qenë edhe më herët në poste publike duke përfshirë këtu edhe persona që kanë qenë kryetar komunash.

Madje, ditëve të fundit ka pasur zëra se LDK-ja do të kandidoj në disa komuna kandidatë që tash e disa herë kanë qenë kandidatë dhe kanë humbur zgjedhjet lokale.

LDK-ja cakton kriteret

Por, nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Haki Rugova, ka mohuar këta zëra duke thënë se, kandidaturat do të shkojnë në bazë të propozimeve nga degët e ndryshme.

“Ne nuk kemi marr vendim ende. Në mbledhjen e fundit të Këshillit të Përgjithshëm i kemi vendosur disa kritere, mirëpo kandidaturat nuk janë shpallur ende. Sigurisht që ato kandidatura do të shkojnë në bazë të propozimeve nga degët e ndryshme, për kandidatë të mundshëm për kryetar komune edhe për asamblenë komunale, në mënyrë që pastaj në kryesi dhe në këshillin e përgjithshëm ato të shpallen”, ka thënë Rugova për gazetën “Bota sot”.

Duke komentuar emrat të cilët po përmenden si kandidat të mundshëm për Kryetarë komunash, Rugova ka thënë se është tjetër gjë që dikush e shpallë veten kandidat, mirëpo, LDK-ja do t`i shpallë kandidatët në bazë të vlerësimeve të strukturave të partisë.

“Është tjetër gjë që dikush e shpallë vetveten, mirëpo, ajo është në rregull, mirëpo do të provojmë të zgjedhim kandidatë që ne i shohim në bazë të vlerësimeve që i ka partia për kandidatët e mundshëm që t`i fitojmë zgjedhjet lokale. Kjo është ideja, unë emra nuk mund të jap se ato tash janë kalkulime politike që i bën partia vet, në bazë të vullnetit të degëve dhe qytetarëve që jetojnë nëpër komuna përkatëse”, ka nënvizuar ai.

Për më tepër, nënkryetari i LDK-së Haki Rugova, ka bërë të ditur se shumicën e kandidatëve do t`i zyrtarizojnë në muajin maj.

“Deri këtu kemi arritur por asgjë nuk është finalizuar. Unë besoj që shumicën e emrave të kandidatëve do t`i publikojmë gjatë muajit maj. Ndoshta jo me të gjithë, nuk është e domosdoshme, mirëpo ata që do të jenë kandidat të sigurt me një fjalë, në mënyrë që ata të kenë kohë të bëjnë edhe aktivitete”, është shprehur ai.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
EURO 2024 dhe Serie A, dy ekskluzivitetet absolute të Artmotion këtë vit

Të tjera