Lajme

LAJMI I FUNDIT: Ministria e Shëndetësisë ka një thirrje për gratë shtatzëne

Autori: Ermirë Berisha 09:48 | 30 June 2022

Ministria e Shëndetësisë u ka bërë thirrje grave shtatzëna që të vaksinohen, shkruan Gazeta inFokus.

MSH përmes një postimi në Facebook, ka thëne se ky vaksinim duhet bërë për arsyeje se ndihmon në mbrojtjen e nënës nga sëmundja e rëndë dhe bartja e asaj sëmundje tek i porsalinduri.

“Vaksinat që i përdor Kosova kundër COVID-19 janë të sigurta dhe rekomandohen për gratë para, gjatë dhe pas shtatzënisë për t’i ndihmuar ato dhe foshnjat e tyre që të jenë të shëndetshme. Antitrupat që nënat i zhvillojnë si përgjigje ndaj këtyre vaksinave jo vetëm që i mbrojnë ato, por gjithashtu kalojnë placentën dhe ndihmojnë në mbrojtjen e foshnjave të tyre nga sëmundjet e rënda në fillim të jetës”, ka shkruar Ministria e Shëndetësisë./Gazeta inFokus/

Të tjera