Lajme

LAJMI I FUNDIT: Ja kur do të dalin paratë për të kompensuar bizneset e mbyllura për 12 ditë

Autori: Gazeta inFokus 13:16 | 08 April 2021

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi, ka njoftuar se pas një takimi me ministrin e Financave Hekuran Murati janë pajtuar që të subvencionohen 50 për qind e pagave të punëtorëve dhe 50 për qind e shpenzimeve të qirasë për sektorët të cilët janë ndikuar drejtpërdrejtë nga masat e fundit të marra nga qeveria Kurti, me të cilat mbyllet gastronomia dhe qendrat tregtare.

Rukiqi ka thënë se mjetet do të ndahen, në fund të muajit prill, ose më së largu në fillim të muajit maj.

Gazeta inFokus ka raportuar dje për këtë komspnsim për bizneset që ndikohen nga kjo mbyllje.

ZYRTARE: Kështu do ti kompensojë Ministria e Financave bizneset për mbylljen 12 ditëshe

“Gjithashtu do të ndërmerren veprime shtesë për përkrahje të sektorëve me specifika të veçanta, përfshirë sektorin e transportit, pas diskutimeve që do të zhvillohen me këta sektorë. Falënderojmë ministrin Murati për veprimin e shpejtë, në lehtësimin e gjendjes jo të lehtë të sektorëve të ndikuar nga masat e fundit kufizuese”, ka shkruar ai./Gazeta inFokus/

Të tjera