Lajme

Lajçak pyetet për marsin e 2023 dhe marrëveshjen finale me Serbinë, kjo është përgjigjja e tij

Autori: Gazeta inFokus 10:49 | 06 December 2022

Pas takimit me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, Emisari Special i Bashkimit Evropian për dialogun, Miroslav Lajçak, është pyetur për marrëveshjen finale me Serbinë në mars të vitit 2023, shkruan Gazeta Infokus.

Ai në përgjigjen e tij tha se dëshiron që të kthehet në situatën normale pasi që tani është një vakum sa i përket sigurisë dhe kjo gj nuk është e mirë për askënd.

“E kam diskutuar këtë çështje edhe me zyrtarët serbë dje në Beograd, presidentin Vuçiq, dhe tani në Prishtinë me kryeministrin Kurti. Kemi një vakum sa i përket sigurisë dhe kjo nuk është e mirë për njerëzit dhe për askënd dhe ne natyrisht do të donim të ktheheshim në situatën normale kur policët serbë janë aty dhe janë duke bërë punën e tyre. Kjo është ajo që jam gati të dëgjoj nga të dy palët dhe ti komunikoj ato Bashkimit Evropian”, ka deklaruar Lajçak.

Ndryshe ka shtuar se procesi i normalizimit do të filloj brenda javësh.

“Procesi i normalizimit do të fillojë brenda javësh, diskutimet dhe pastaj është në dorën e të dy palëve. Ne nuk duam të shtyjmë apo as të tërheqim këtë por momentumi është i duhuri është tani dhe nuk do të jetë aty përgjithmonë”, ka deklaruar tutje ai./Gazeta Infokus/

Të tjera