Lajme

Ky vend u bëhet ‘strehë’ e re oligarkëve rus për t’iu shpëtuar sanksioneve

Autori: Gazeta inFokus 18:23 | 05 May 2022

Dubai është kthyer në strehën e re të rusëve të pasur që ikin nga ndikimi i sanksioneve perëndimore mbi luftën në Ukrainë.

Miliarderët dhe sipërmarrësit rusë kanë mbërritur në Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) në një numër të paprecedentë, thanë udhëheqësit e biznesit për BBC.

Blerjet e pronave në Dubai nga rusët u rritën me 67% në tre muajt e parë të 2022, thuhet në një raport.

Emiratet e Bashkuara Arabe nuk kanë vendosur sanksione ndaj Rusisë ose nuk e kanë kritikuar pushtimin e saj në Ukrainë. Ajo po jep gjithashtu viza për rusët e pasanksionuar ndërkohë që shumë vende perëndimore i kanë kufizuar ato.

Vlerësohet se qindra mijëra njerëz janë larguar nga Rusia gjatë dy muajve të fundit – megjithëse shifra të sakta nuk janë të disponueshme.

Të tjera