Sport

Ky është trajneri më i dobët në Champions League, statistikat e tij janë tmerr i vërtetë

Autori: Gazeta inFokus 17:10 | 28 November 2019

Champions League mund të përkufizohet si një garë e frikshme dhe e mallkuar për Rudi Garcian.

Trajneri i Lyonit, me humbjen e pësuar të mërkurën kundër Zenitit, ka vendosur një rekord negativ. Statistikat e tij në garën më të rëndësishme evropiane në konkurrencën e klubeve janë një makth i vërtetë.

Në 27 ndeshje të luajtura në drejtim të Lilles, Romës dhe Lyonit, Garcia ka regjistruar një mesatare pikësh për ndeshje të barabartë me 0.85.

Asnjë trajner, me të paktën 20 ndeshje në Champions, nuk ka një mesatare kaq të ulët. Për momentin, francezi mund të përkufizohet si trajneri më i keq i kësaj gare.

 

Të tjera