Lajme

Ky është qëndrimi i Kinës për luftën në Ukrainë

Autori: Gazeta inFokus 18:13 | 18 July 2022

Ministri i Jashtëm i Kinës, Wang Yi, ka thënë se Kina s’do të qëndrojë duarkryq në luftën e Ukrainës, poqë deklaron se “Kina tash s’është palë”, duke shtuar se Kina “e do paqen”.

Kryediplomati kinez i është kundërpërgjigjur akuzave të perëndimit që thonë se “Pekini është partnere e Kremlinit” në luftën e Ukrainës.

“Për hir të interesave afatgjata, të gjitha palët duhet të eksplorojnë ndërtimin e një arkitekture sigurie evropiane të balancuar, efektive dhe të qëndrueshme për të arritur paqen dhe sigurinë e qëndrueshme”, ka thënë ai, sipas një deklarate të Ministrisë së Jashtme kineze, raporton “Anadolu Agency

“Nuk kemi qëndruar, as nuk do t’i hedhim benzinë ​​zjarrit. Ne e kemi promovuar paqen gjithmonë në mënyrë të palëkundur dhe me këmbëngulje bisedimet e paqes”, tha ai.

Në takimin e ministrave të jashtëm të G20 në Indonezi në fillim të këtij muaji, Wang tha se të gjithë homologët e tij në samit “ishin thellësisht të shqetësuar për këtë krizën e Ukrainës dhe Kina ka paraqitur një iniciativë për t’u përballur me sigurinë e ushqimit dhe energjisë.

Gjatë bisedës, Szijjarto tha se Kina nuk ka qenë kurrë “një rivale e Evropës, por një partner që sjell mundësi bashkëpunimi”, sipas Ministrisë së Jashtme kineze.

Të tjera