Lajme

Ky është numri i ushtarëve rusë të vrarë në luftë

Autori: Gazeta inFokus 13:07 | 26 April 2022

Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës ka njoftuar se që nga fillimi i luftës në më 24 shkurt e deri më sot ushtria ruse ka humbur 22 mijë e 100 trupa, shkruan Gazeta Infokus.

rel="nofollow"

Gjithashtu, është njoftuar se forcat ruse në luftën ndaj Ukrainës kanë humbur 918 tanke, 2308 automjete të blinduara, 416 sisteme artilerie, 149 MLRS, 69 sisteme luftarake kundërajrore, 184
avionë dhe 154 helikopterë.

Ky shtab ka bërë të ditur se rusët po ashtu kanë humbur edhe 1643 automjete ushtarake, 8 varka ushtarake, 76 depozita karburanti, 205 UAV taktike, 31 pajisje speciale ushtarake dhe 4 sisteme
të lëvizshme SRBM.

Kujtojmë se sot janë bërë 62 ditë që nga fillimi i sulmeve ta para nga forcat ruse në territorin ukrainas./Gazeta Infokus/

Të tjera