Fokus

“Ky është një lajm i madh për Kosovën”, presidenca çeke konfirmon për Infokus dritën jeshile për liberalizimin e vizave

Autori: Gazeta inFokus 11:05 | 30 November 2022

Presidenca Çeke e Këshillit të Bashkimit Evropian ka konfirmuar për Gazetën Infokus se sot është bërë një hap i rëndësishëm sa i përket liberalizmit të vizave për Kosovën që është nisja e negociatave me Parlamentin Evropian dhe me komisionin për të finalizuar tekstin në lidhje me këtë çështje.

“Me miratimin e mandatit të tij në mbledhjen e ambasadorëve sot, Këshilli ka bërë një hap të rëndësishëm drejt liberalizimi i vizave me Kosovën. Këshilli tani do të nisë negociatat me Parlamentin Evropian dhe me Komisioni për të finalizuar tekstin. Presidenca çeke mirëpret marrëveshjen e arritur në nivel Këshilli dhe vlerëson përpjekjet e të gjithëve aktorët përkatës në arritjen e këtij rezultati”, kanë thënë në deklaratën e presidencës çeke për Infokus.

Po ashtu ata kanë përgëzuar Kosovën për plotësimin e kushteve si dhe kanë bërë thirrje që vazhdohet bashkëpunimi me BE-në.

“Ne përgëzojmë progresin e konsiderueshëm të bërë në të gjitha blloqet e vizave udhërrëfyesi i liberalizimit nga Kosova, duke përfshirë në fushën e sigurisë së dokumenteve, kufirit dhe migracionit menaxhimin, rendin dhe sigurinë publike, dhe të drejtat themelore në lidhje me lirinë e lëvizjes.  Ne bëjmë thirrje Kosova të vazhdojë bashkëpunimin e ngushtë me BE-në dhe shtetet anëtare të saj për të ruajtur përmbushjen e vizave kushtet e liberalizimit”, thuhet në deklaratë.

Ndërsa, Edita Hrdá, Ambasadore, Përfaqësuese e Përhershme e Republikës Çeke në BE, pas takimit ka thënë se lajmi i sotëm për vizat, është një lajm i madh për Kosovën.

“Rajoni i Ballkanit Perëndimor ka qenë një nga prioritetet tona të politikës së jashtme gjatë presidencës sonë. Unë jam i kënaqur se kemi ndihmuar në gjetjen e një marrëveshjeje brenda Këshillit për liberalizimin e vizave me Kosovën. Ky është një lajm i madh edhe për Kosovën dhe rajonin. Jam i bindur se regjimi pa viza do të hapë rrugën për kontakte më të ngushta mes qytetarëve të Kosovës dhe shteteve anëtare të BE-së”, ka thënë ajo.

Data e fundit që kosovarët të lëvizin lirshëm në Evropë pritet të jetë janari i vitit 2024./Gazeta Infokus/

Udhëtimi pa viza për Kosovën më së largëti në këtë datë, ministri çek jep detaje

Të tjera