Lajme

Ky është fjalimi i plotë i Vjosa Osmanit në Samitin e BE-së

Autori: Gazeta inFokus 12:59 | 23 June 2022

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, sot (23 qershor) ka marrë pjesë në takimin e liderëve të vendeve të Bashkimit Evropian dhe me ata të gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor në Bruksel.

Ajo përmes një postimi në “Facebook”, ka bërë publike fjalimin e plotë në të cilin presidentja e ka mbajtur, shkruan Gazeta Infokus.

“Kontinenti ynë është në një gjendje të jashtëzakonshme, kështu që nuk do të humbas shumë kohë për të arritur te pika kryesore. Ukraina është nën rrethim, me vlerat, liritë dhe mënyrën e saj të jetesës nën sulm. Ky është një sulm edhe ndaj nesh. Dhe nëse dikush mendon se paqja dhe stabiliteti i qëndrueshëm në Evropë është i mundur pa Ballkanin Perëndimor të integruar në strukturat euroatlantike, më duhet t’u them, si dikush që e ka përjetuar anën më të errët të luftës dhe shkatërrimit, se kjo nuk është e mundur. Nuk kam ardhur këtu për deklarata boshe politike, por me qëllimet më të mira për të folur për pasojat për të gjithë kontinentin tonë poqëse integrimi i Ballkanit Perëndimor do të vonohej më tej.”, ka thënë Osmani./Gazeta Infokus/

Më poshtë gjeni postimin e saj të plotë:

Të tjera