Lajme

Kuvendi miraton marrëveshjen me MCC-në

Autori: Gazeta inFokus 13:04 | 28 July 2022

Deputetët e Kuvendit të Kosovës në seancën e sotme kanë miratuar edhe një marrëveshje ndërkombëtare, shkruan Gazeta Infokus.

Kjo është marrëveshja e nënshkruar me Korporatën e Sfidave të Mijëvjeçarit (MCC) në Washington e cila hyri në rend dite për ratifikim sot në Kuvendin e Kosovës.

Për këtë marrëveshje prej 89 deputetë që ishin të pranishëm në seancë, të gjithë votuan për.

Futja e kësaj pike në rend dite, nga kryetari i Komisionit për Ekonomi, deputeti i PDK-së Ferat Shala.

Marrëveshja në fjalë me SHBA-në e cila firmosur mbrëmë në Kongresin amerikan, Programin Kompakt të Kosovës, që pritet t’i sjellë vendit mbi 200 milionë dollarë investime në projekte në fushën e energjisë./Gazeta Infokus/Anëtarësohu në grupin e Infokus në Viber: GAZETA INFOKUS – VIBER – ANTARËSOHU

Dhe në grupin e Infokus në Facebook: GAZETA INFOKUS – FACEBOOK – ANTARËSOHU

Etiketa:
Afër dhjetë mijë banorë të fshatrave të Skenderajt përfitojnë nga rrjeti i ri elektrik

Të tjera