Lajme

Kuvendi i Malit të Zi pritet të votoj për anëtarësim në NATO

Autori: Gazeta inFokus 14:34 | 28 April 2017

Parlamenti i Malit të Zi sot pritet ta ratifikoj marrëveshjen për anëtarësim në NATO, duke e bërë një kthesë historike kah perëndimi, megjithë protestat nga aleati tradicional Rusia dhe opozita malazeze proruse.

Partitë opozitare kanë thënë se do ta bojkotojnë seancën e sotme parlamentare.

Disa qindra mbështetës të opozitës janë tubuar afër ndërtesës së parlamentit në Podgoricë duke brohorutir “tradhti” dhe “hajna”, derisa ligjvënësit nga koalicioni i partive në qeveri kanë ardhur në parlament.

-Advertisement-

Zyrtarët konsiderojnë se anëtarësimi në NATO do të sjell stabilitet dhe përfitime ekonomike për Malin e Zi, me 645 mijë banorë.

Pas ratifikimit të pritur në Parlamentin e Malit të Zi pritet që ky vend të bëhet anëtar i plotfuqishëm i aleancës veriatlantike, në samitin e NATO-s më 25 maj.Anëtarësohu në grupin e Infokus në Viber: GAZETA INFOKUS – VIBER – ANTARËSOHU

Dhe në grupin e Infokus në Facebook: GAZETA INFOKUS – FACEBOOK – ANTARËSOHU

Viva Fresh Store vazhdon zgjerimin në Maqedoninë e Veriut – hapet një tjetër pikë

Të tjera