Lajme

Kuvendi Komunal i Prishtinës aprovon ndihmën për qytetarët me Covid

Autori: Islam Morina 16:45 | 25 November 2020

Kryetari i Prishtinës Shpend Ahmeti, ka njoftuar se ka udhëzuar drejtorin e shëndetësisë së komunës që të filloj procedurat e prokurimit për barnat anti Covid që përshkruhen nga mjekët e që nuk janë të disponueshme nga QKMF-ja, raporton Gazeta inFokus.

Ai po ashtu ka njoftuar se Kuvendi Komunal e ka votuar propozimin që të ndihmohen me 50 euro çdo i konfirmuar me Covid dhe 100 euro për të gjithë pensionistë e konfirmuar pozitiv me Covid-19.

Postimi i plotë:

“Kam udhëzuar drejtorin e shëndetëtise që të filloj procedurat e prokzrimit të shpejtë për një numër barnash që mjekët po i përshkruajnë për Covid e që nuk janë të ofruara nga sistemi jonë shëndetësor.
Po ashtu edhe për blerjen e testeve D-Dimer që mjekët po e kërkojnë për shkak të trombeve të mundshme. Edhe pse kjo nuk është në kompetencën tonë. Megjithatë po ju kushton shumë pacientëve. Këto barna do të mbulojnl rreth 8,000 pacientë me simptome pak më të theksuara, pa paguar privatisht.
Falenderoj Kuvendin Komunal sot që me 38 vota për dhe asnjë kundër ka votuar ndihmën prej 50 eur për cdo të konfirmuar pozitiv në emër të shërbimeve shëndetësore e 100 për pensionsistë të konfirmuar pozitiv.
Flm Prishtinë!”, ka shkruar Ahmeti në Facebook./Gazeta inFokus/

Të tjera