Lajme

Kurti thotë se marrëveshja me Serbinë mund të ndodhë gjatë mandatit të tij, tregon edhe arsyen pse

Autori: Gazeta inFokus 13:45 | 16 November 2021

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti nuk e ka hedhur poshtë mundësinë që marrëveshja përfundimtare ne mes të Kosovës dhe Serbisë do të ndodhë gjatë mandatit të tij në krye të ekzekutivit.

I pari i ekzekutivit ka thënë se kjo mund të ndodhë për shkak se mandati i presidentit amerikan, Joe Biden dhe mandati i tij do të kenë të njëjtën kohëzgjatje dhe sipas tij kjo mund të jetë edhe arsyeja e mbylljes së një marrëveshjeje siç e quan gjithëpërfshirëse.

“Unë nuk mund të parashikoj se kur do të ndodhë, por nëse kemi parasysh që mandati i presidentit amerikan, (Joe) Biden, mandati i zëvendëskryetarit të Komisionit Evropian, Borrell dhe mandati im përafërsisht do ta kenë të njëjtën kohëzgjatje, është e pritshme që në kuadër të këtyre mandateve, që në kohë janë pak a shumë të njëjta, ta përmbyllim marrëveshjen gjithëpërfshirëse me Serbinë. Pra, te ne ekziston vullneti dhe interesimi, varet a ekziston gatishmëria te Serbia. Normalizimi i raporteve midis Kosovës dhe Serbisë është i tillë që varet shumë më tepër nga gatishmëria e Serbisë për të ndryshuar qasjen dhe veten e saj”, ka thënë Kurti.

Mirëpo ai ka theksuar sërish se nuk do të ketë marrëveshje pa njohje reciproke, shkruan Gazeta Infokus.

“Ka një zhvendosje tektonike kohëve të fundit për të mirë, përderisa në dekadën e shkuar është konsideruar që Kosova bën koncesione sepse në fund e fiton njohjen nga Serbia. Pra, dialogu dhe njohja janë vënë në raport diakronik, janë vënë të shtrira në kohë, ku njohja na vije në fund e Serbia e shtynte fundin pafundësisht. Tash kemi një zhvendosje prej kontekstualizimit kohor në atë, le të themi, hapësinor, ku njohja reciproke është në qendër të marrëveshjes dhe këtë e thonë të gjithë miqtë dhe partnerët e Republikës së Kosovës, të shtetit tonë të pavarur”, ka thënë Kurti në një intervostë për Radio Evropa e Lirë.

Derisa për jë takim të mundshëm me presidentin serb ka thënë se kjo varet nga “dialogu i kryenegociatorëve”./Gazeta Infokus/

Të tjera